
Guvernul a decis alocarea a două milioane de lei pentru familiile celor doi polițiști uciși în accidentul de marți produs la Sângerei, în timpul unei patrulări. Decizia a fost luată miercuri, în cadrul ședinței Guvernului. Banii vor fi alocați din Fondul de Rezervă al Executivului. Tot astăzi, în semn de respect și recunoștință, la ora 09:00, toate mașinile de poliție au pornit simultan sirenele.
Amintim că, marți, doi polițiști, de 25 și de 29 de ani, au fost loviți de un vehicul în timp ce se aflau alături de mașina de patrulare. Gravul accidentul a avut loc în satul Grigorăuca din raionul Sângerei. Inspectorii Mihail Chiriac și Nicolae Dragan au fost transportați în stare gravă la spital. La scurt timp, polițiștii au decedat din cauza traumatismelor.
Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, șoferul care a produs accidentul ar fi adormit la volan.