VIDEO | Vasile Costiuc cheamă oamenii la proteste față de majorarea TVA. „Doar poporul poate opri dezastrul economic care vine peste noi” 

Liderul partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, cheamă moldovenii la proteste față de noua politică bugetar fiscală, care prevede majorarea drastică a TVA și uniformizarea taxei unice la 20 de procente. Potrivit lui Costiuc, doar „poporul este unicul care poate opri dezastru economic care vine peste capul moldovenilor”. Costiuc cheamă la un protest pașnic, fără drapele de partid, fără pancarde. Manifestația este programată pentru duminică, 28 iunie, ora 11:00. 

„(…) fără demisia Guvernului, fără schimbarea cursului european, fără pancarde și fără drapele de partid. Eu vă pun la dispoziție microfonul și boxa pe care o am la dispoziție. Veniți civilizat, dacă nu puteți, agenții economici, mediul de afacere, nu puteți să veniți, vă temeți că vă presează, că o să vă pună posturi fiscale sau multe alte, trimiteți angajații, aveți sute mii de angajați. (…) Nu opoziția, nu politicienii de opoziție, doar poporul Republicii Moldova poate ieși civilizat în stradă pentru a spune nu politicilor care urmează să aducă dezastru și devastare economică în buzunarele cetățenilor. Am consultat foarte mulți oameni, începând cu structurile de forță, polițiștii care vor fi afectați, poliția de frontieră, cei de la pompieri, cei care urmează să iasă la pensie la 50 de ani”, anunțat Costiuc.

Deputatul „Democrația Acasă” a chemat și agricultori la proteste. 

„Aparte un mesaj pentru fermieri. În zadar, ieșiți singuri și nu sunteți susținuți de nimeni.  20% (majorarea TVA n.r) din 1 ianuarie 2027 înseamnă falimentul a jumătate din fermierii mici și mijlocii. De la 8% la 20% o să reziste doar corporațiile mari. Este momentul să ieșim în stradă toți fermierii mici și mijlocii pentru a vă apăra și pentru a ne apăra. 20% pentru energie electrică, 20% pentru gaz. O să crească tarifele pentru fiecare consumator până la incapacitate de plată. 20% pentru produsele alimentare și pentru tot ce înseamnă consum. Asta înseamnă o explozie a prețurilor, o explozie a inflației. Asta înseamnă sărăcirea imediată a populației Republicii Moldova. (…) Este o politică bugetar-fiscală născută în capul unor oameni care, din disperarea că plăcinta e mică și nu le ajunge decât la verișoare, au hotărât să bage mâna în buzunarele moldovenilor. Moldovenii sunt unicii care au șansa astăzi să oprească acest tăvălug”, a adăugat Costiuc.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...