Guvernul Lituaniei a demisionat după destrămarea coaliției de guvernare

Prim-ministrul Lituaniei, Inga Ruginiene, și-a prezentat marți demisia, punând capăt mandatului guvernului condus de social-democrați, după reorganizarea coaliției aflate la putere. Cabinetul demisionar, al 20-lea guvern al Lituaniei, a aprobat în unanimitate, în cadrul ultimei sale ședințe, o rezoluție privind încetarea mandatului, transmite LRT.

„În ciuda tuturor dificultăților, avem multe motive de mândrie, iar fiecare dintre voi a contribuit semnificativ la bunăstarea statului nostru și la îmbunătățirea vieții oamenilor. Astăzi luăm decizia de a demisiona și de a returna prerogativele guvernului președintelui Republicii”, le-a spus Ruginiene miniștrilor săi.

După ședință, șefa executivului a declarat că părăsește funcția „cu capul sus și cu inima împăcată”, subliniind că experiența sa politică a demonstrat importanța empatiei, a curajului și a capacității de a asculta cetățenii.

Ruginiene a respins speculațiile potrivit cărora ar fi fost sacrificată de propriul partid și a calificat schimbarea drept un proces politic firesc. Ea a dezvăluit că liderul Partidului Social-Democrat, Mindaugas Sinkevičius, ar fi trebuit să preia funcția de premier încă anul trecut, după demisia fostului șef al guvernului, Gintautas Paluckas.

Decretul de demisie urmează să fie prezentat președintelui Lituaniei, Gitanas Nauseda, care va solicita cabinetului să continue să exercite atribuțiile în regim interimar până la formarea unui nou guvern.

Conform acordului noii coaliții de guvernare, Sinkevičius este candidatul desemnat pentru funcția de prim-ministru. După aprobarea sa de către parlament, acesta va avea la dispoziție până la 15 zile pentru a prezenta noul cabinet și programul de guvernare.

Noua majoritate parlamentară este formată din social-democrați, Uniunea Democraților „Pentru Lituania” și Uniunea Fermierilor, Verzilor și Familiilor Creștine din Lituania, care controlează 75 de mandate în Seimas, parlamentul lituanian.

În urma renegocierii coaliției, cel puțin patru portofolii ministeriale vor fi redistribuite. Ministerele Agriculturii, Energiei și Sănătății vor reveni Uniunii Democraților „Pentru Lituania”, iar Ministerul Mediului va fi preluat de social-democrați. Ruginiene este așteptată să revină la funcția de ministru al Securității Sociale și Muncii.

Este a doua schimbare de guvern în actualul mandat parlamentar din Lituania. Prima a avut loc anul trecut, după demisia lui Gintautas Paluckas pe fondul unor investigații privind afacerile și legăturile sale de afaceri, situație care a dus, de asemenea, la demisia întregului cabinet.

Criza politică are loc într-un context regional sensibil, marcat de preocupări privind securitatea în Europa de Est și de pregătirile pentru viitoarele negocieri privind bugetul și prioritățile strategice ale Uniunii Europene.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...