
Cei doi polițiști de patrulare accidentați grav marți, 23 iunie, în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei, au murit pe patul de spital. Din cauza rănilor grave, aceștia nu au mai putut fi salvați.
Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, șoferul care a produs accidentul ar fi adormit la volan.
Accidentul s-a produs în timp ce cei doi agenți de patrulare documentau o contravenție pe traseu.
„În acel moment, polițiștii se aflau în afara autospecialei de serviciu, iar impactul s-a produs pe acostament, unde aceștia documentau o contravenție”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.