
Escrocheriile telefonice continuă să facă victime printre cetățenii moldoveni. Poliția anunță că, în ultimele 48 de ore, a înregistrat un nou caz de fraudă telefonică, plus încă șase, comise anterior, care au fost raportate mai târziu de către victime. Prejudiciul total depășește un milion de lei.
Oamenii legii mai informează că, datorită vigilenței cetățenilor, 440 de tentative de escrocherie au fost dejucate, fiind astfel prevenite pierderile financiare.
În acest context, Poliția le recomandă repetat cetățenilor să nu transmiteți bani sau bunuri persoanelor necunoscute; să verifice orice solicitare suspectă, contactând direct banca sau poliția, să nu divulge date personale și să nu ofere bani în urma unor apeluri telefonice neverificate.
„Rețineți: Nicio instituție bancară și nicio autoritate publică nu solicită datele personale prin telefon. Dacă primiți un astfel de apel, încheiați convorbirea și anunțați imediat Poliția. Fiți vigilenți! O verificare de câteva minute vă poate proteja economiile”, notează Poliția.
Precizăm că, potrivit unui bilanț prezentat recent de Inspectoratul General al Poliției, doar în primele cinci luni ale anului 2026, prejudiciile provocate de escrocheriile și fraudele telefonice în Republica Moldova au fost estimate la peste peste 157 de milioane de lei.
Tot poliția spune însă că sumele reale sunt cu mult mai mari decât cele oficiale, întrucât o mare parte dintre victime nu raportează cazurile din rușine sau pentru că sunt manipulate să creadă în continuare poveștile infractorilor chiar și după intervenția oamenilor legii.