Industria R. Moldova, în cădere liberă în ultimii trei ani. Veaceslav Ioniță: Creșterea industrială pare să fie un miraj

Industria Republicii Moldova este într-un proces de „stagnare profundă”, iar nivelul producției din acest an a revenit la situația de acum un deceniu. Sunt constatările analistului economic Veaceslav Ioniță, care susține că, doar în ultimii trei ani, volumul industrial a scăzut cu 10%.

Potrivit expertului, după un vârf aparent promițător în 2021, când industria a crescut cu 12,1%, a urmat o prăbușire abruptă, așa încât în primul trimestru al acestui an să fie înregistrată o scădere de 1,2%.

„Nivelul producției industriale în 2025 a revenit aproape de nivelul anului 2015. Cu alte cuvinte, în 10 ani întreaga evoluție a industriei moldovenești este echivalentă cu… nimic. O „creștere” netă de 3% în zece ani înseamnă, în termeni reali, stagnare absolută”, a declarat Veaceslav Ioniță.

Cauzele declinului sunt scăderile de 20% în industria alimentară, cu 11% în industria textilă și cu un colaps de 11% în sectorul automotive, cel mai mare domeniu orientat spre export.

Potrivit analistului, această stagnare provoacă închiderea locurilor de muncă, accelerarea migrației, pierderea capacităților de producție locală și înlocuirea produselor moldovenești, inclusiv alimentare,  cu importuri.

„Industria Moldovei este în cădere liberă de trei ani, iar lipsa unei direcții strategice face ca „creșterea industrială” să fie un miraj. Orice avans conjunctural este anulat imediat de colapsuri recurente. Iar în 2025, după un deceniu de eforturi, ne aflăm exact acolo unde am pornit. Iar întrebarea rămâne: cât timp ne mai permitem să stăm pe loc?”, mai adaugă Veaceslav Ioniță.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...