Noi lovituri israeliene în sudul Libanului. Hezbollah confirmă moartea unuia dintre comandanții săi de rang înalt

Un atac aerian israelian asupra Beirutului a ucis marți un comandant de rang înalt al Hezbollah, pe măsură ce atacurile cu rachete de ambele părți au alimentat temerile privind un război la scară largă în Orientul Mijlociu, iar Libanul a declarat că doar Washingtonul poate ajuta la oprirea luptelor.

Hezbollah a confirmat miercuri dimineață că Ibrahim Qubaisi, comandant de rang înalt, a fost ucis marți de loviturile aeriene israeliene asupra capitalei libaneze, așa cum a anunțat Israelul anterior. Israelul a spus că Qubaisi era șeful forței de rachete și proiectile a grupului.

Ofensiva Israelului, începută de luni dimineață, a ucis 569 de oameni, inclusiv 50 de copii, și a rănit 1.835 de persoane în Liban, potrivit ministrului sănătății Firass Abiad, care a vorbit pentru Al Jazeera.

Noua ofensivă împotriva Hezbollah a alimentat temerile că aproape un an de conflict între Israel și gruparea militantă palestiniană Hamas din Gaza ar putea escalada și destabiliza Orientul Mijlociu. Marea Britanie a cerut cetățenilor săi să părăsească Libanul și a anunțat desfășurarea a 700 de soldați în Cipru pentru a ajuta la evacuare.

Consiliul de Securitate al ONU a anunțat o întâlnire miercuri pentru a discuta conflictul.

„Libanul este la marginea prăpastiei. Omenirea nu-și poate permite ca Libanul să devină o nouă Gaza”, a spus secretarul general al ONU, Antonio Guterres.

La Adunarea Generală a ONU, președintele american Joe Biden a făcut apel la calm.

„Un război la scară largă nu este în interesul nimănui. Chiar dacă situația a escaladat, o soluție diplomatică este încă posibilă”, a spus el.

Ministrul de externe al Libanului, Abdallah Bou Habib, a criticat discursul lui Biden ca fiind „slab, fără promisiuni” și a declarat că Statele Unite sunt singura țară „care poate face cu adevărat o diferență în Orientul Mijlociu și în ceea ce privește Libanul”.

Washingtonul este de mult timp aliatul principal al Israelului și cel mai mare furnizor de arme.

„Statele Unite sunt cheia… pentru salvarea noastră”, a spus Bou Habib la un eveniment în New York organizat de Carnegie Endowment for International Peace.

Se estimează că jumătate de milion de oameni au fost strămutați în Liban, a spus Bou Habib. El a adăugat că prim-ministrul Libanului speră să se întâlnească cu oficiali americani în următoarele două zile.

SUA și mediatorii lor, Qatar și Egipt, nu au reușit până acum să negocieze un armistițiu în conflictul de aproape un an dintre Israel și Hamas, un aliat al Hezbollah.

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, al cărui țară este un inamic vechi al Israelului, a declarat în fața Adunării Generale a ONU că comunitatea internațională trebuie să „asigure un armistițiu permanent în Gaza și să pună capăt barbariei disperate a Israelului în Liban, înainte ca aceasta să cuprindă întreaga regiune și lumea”.

Armata Israelului a declarat că forțele sale aeriene au desfășurat „lovituri ample” marți asupra unor ținte ale Hezbollah în sudul Libanului, inclusiv depozite de arme și zeci de lansatoare care vizau teritoriul israelian.

Ministrul israelian al apărării, Yoav Gallant, a spus că atacurile au slăbit Hezbollah și vor continua. El a acuzat ONU că nu și-a asumat responsabilitatea de a preveni atacurile Hezbollah asupra Israelului.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...