O grupare specializată în contrabandă cu Ecstasy, destructurată de ofițerii Antidrog. Ultima captură, în valoare de jumătate de milion de lei 

Direcției Antidrog a Inspectoratului Național de Investigații a destructurat o grupare infracțională, cu ramificații pe teritoriul UE și Republica Moldova, specializată în introducerea prin contrabandă din România a comprimatelor Ecstasy. 

În timpul investigațiilor, polițiștii au stabilit că gruparea era formată din moldoveni, cetățeni ai României și Spaniei, care au pus la cale o schemă de introducere în țară, prin contrabandă, a drogurilor în cantități angro, după care substanțele interzise urmau să fie comercializate în locuri de agrement și prin intermediul aplicațiilor mobile. 

Oamenii legii au stopat un microbuz  de pe ruta Suceava-Orhei, după ce acesta a trecut frontiera de stat Sculeni. În cadrul percheziției, într-un colet neînsoțit, camuflat într-un filtru de aer,  au fost depistate aproximativ 1500 de comprimate Ecstasy, valoarea cărora depășește suma de 500 mii de lei.

Doi moldoveni de 45 și 64 de ani au fost reținuți, iar potrivit legii aceștia riscă închisoare de la 10 la 15 ani. 

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...