Primarul Capitalei acuză guvernarea PAS că i-a fabricat un dosar penal și că „ar putea fi scos din funcție”

Primarul Capitalei, Ion Ceban, susține că ar putea fi scos din funcție de primar general al municipiului Chișinău fără a mai putea candida. Este vorba despre un dosar în care „se fac presiuni asupra judecătorilor, pentru ca eu să fiu demis”, a declarat Ion Ceban în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4.

„Este un dosar fabricat la comanda celor de la PAS. Noi suntem în instanța de judecată, dar din ultimele informații pe care le-am primit și le primesc, inclusiv președinta, Maia Sandu care pune presiuni pe judecători ca să ia o decizie împotriva mea, iar ideea finală este ca eu să fiu lipsit de mandat, integral, ceea ce presupune întreruperea mandatului și dreptul de a mai candida la funcția de primar. Pe ei îi supără rezultatele noastre care sunt superioare rezultatelor lor pe țară. Mergem înainte și sperăm pe integritatea judecătorilor”, a declarat Ceban.

Ceban susține că a abordat acest subiect și cu unii reprezentanți ai misiunilor diplomatice acreditate la Chișinău.

„Eu știu poziția unor ambasade în aceasta privință, nu o pot spune public dar am discutat despre acest lucru”, a mai declarat edilul Capitalei.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...