
Primarul Capitalei, Ion Ceban, susține că ar putea fi scos din funcție de primar general al municipiului Chișinău fără a mai putea candida. Este vorba despre un dosar în care „se fac presiuni asupra judecătorilor, pentru ca eu să fiu demis”, a declarat Ion Ceban în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4.
„Este un dosar fabricat la comanda celor de la PAS. Noi suntem în instanța de judecată, dar din ultimele informații pe care le-am primit și le primesc, inclusiv președinta, Maia Sandu care pune presiuni pe judecători ca să ia o decizie împotriva mea, iar ideea finală este ca eu să fiu lipsit de mandat, integral, ceea ce presupune întreruperea mandatului și dreptul de a mai candida la funcția de primar. Pe ei îi supără rezultatele noastre care sunt superioare rezultatelor lor pe țară. Mergem înainte și sperăm pe integritatea judecătorilor”, a declarat Ceban.
Ceban susține că a abordat acest subiect și cu unii reprezentanți ai misiunilor diplomatice acreditate la Chișinău.
„Eu știu poziția unor ambasade în aceasta privință, nu o pot spune public dar am discutat despre acest lucru”, a mai declarat edilul Capitalei.