Real Madrid, cu un pas în semifinala UEFA Champions League, după o victorie cu 2-0 în fața celor de la Chelsea Londra

Real Madrid, campioana en titre, a învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-0, miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Echipa madrilenă are șanse mari pentru semifinale, în urma golurilor marcate de Karim Benzema, în minutul 22 al partidei şi Marco Asensio, care a înscris în poarta londonezilor în minutul 74. Peste 63 de mii de spectatori au asistat la meci pe celebrul stadion ”Santiago Bernabeu”, din Madrid.

Chelsea, condusă de interimarul Frank Lampard, a ajuns la cinci meciuri fără victorie în toate competiţiile. Real Madrid vine după o înfrângere în campionat, unde a pierdut sâmbătă cu Villarreal, cu scorul de 2-3.

Manşa secundă va avea loc la Londra, în 18 aprilie. Câştigătoarea va juca în semifinală cu Manchester City sau Bayern Munchen, scor 3-0 în tur.