Situație incertă în urma protestelor profesorilor. Grosu promite să caute soluții, în timp ce pedagogii se pregătesc de o nouă manifestație

Profesorii i-au cerut azi guvernării salarii decente la un protest organizat în fața Parlamentului. Pedagogii sunt nemulțumiți de calculele făcute de guvernare în proiectul Bugetului de Stat pentru 2025, prin care își propune să majoreze salariile cu cel mult 9 la sută. În urma unei discuții cu Igor Grosu, organizată după manifestație, șeful legislativului le-a spus profesorilor că va căuta soluții până la dezbaterile asupra bugetului din lectura a doua.

Sindicaliștii din Educație sunt nemulțumiți că reprezentanții conducerii mimează, în mare parte, negocierile cu profesorii, și că unele rezultate au fost atinse doar în discuții cu Ministerul Educației.

„Nu am crezut că va fi nevoie să recurgem și la acțiuni de stradă, dialogul, din păcate, este mimat. Trei luni, comisia tripartită nu s-a convocat, acolo unde nu s-a discutat nici proiectul bugetului. În schimb, avem dialog între Federația Sindicală Educație și Ministerul Educației și parcă avem și unele rezultate, dar, din păcate, principala noastră misiune, împreună cu ministerul și împreună cu guvernarea, să aducem salariul mediu din învățământ la salariul mediu din economia națională, așa și nu este realizat, ba din contra, la moment, constatăm o discrepanță și mai mare dintre acești doi parametri, ceea ce, desigur, ne face să fim indignați de această atitudine. Valorile de referință arată o creștere de doar 9 la sută, pe când ar trebuie să avem, cum am cerut, 35%. Doar că acest 35% nu vrem azi să se întâmple, dar am dori ca în timpul cel mai scurt această diferență să fie depășită și să se înceapă cu pași fermi motivarea noastră să corespundă așteptărilor”, a declarat președintele Federației Sindicale din Educație, Ghenadie Donos.

La rândul său, președintele Confederației Sindicatelor susține că problema ar putea fi soluționată, parțial, prin majorarea salariului minim pe economie în 2025.

 „Ne-am adunat nu să cerem, dar să le dăm o șansă executivului și Parlamentului ca să se așeze la masa de dialog, ca într-un parteneriat, să aibă loc consultări pe marginea stabilirii salariului minim de 6000 de lei. Am fost informați că vom avea maximum 5500 de lei, or acest lucru nu este în conformitate cu situația reală cu care se confurtnă membrii de sindicate. Au crescut tarifele, iar puterea de cumpărare scade”, a declarat Igor Zubcu.

După proteste, un grup de profesori au mers la discuții cu președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a declarat, în fața manifestanților, că până la discuțiile din a doua lectură a bugetului de stat urmează să fie găsite soluții.

„O să căutăm soluții. E vorba și de valoarea de referință la cadre didactice și la non-didactice”, a declarat Igor Grosu.

Amintim, în mai multe răspunsuri, ministrul Educației, Dan Perciun, a declarat că o cotă de majorare de 35 la sută este una ireală, dar a propus o soluție de comprimis de creștere a salariilor în funcție de gradul didactic, majorări ce ar varia între 12 și 15 la sută. 

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...