VIDEO | Andrei Năstase anunță categoric participarea la prezidențiale: Merg susținut de cei rămași dezamăgiți de actuala guvernare!

Fondatorul și fostul lider al Partidului „Platforma DA”, Andrei Năstase, anunță că va candida la alegerile prezidențiale din toamna acestui an. Politicianul, care a fost lider de coaliție alături de actualul președinte al R. Moldova, Maia Sandu, în cadrul Blocului ACUM, anunță că va candida în urma „solicitării poporului nemulțumit de actuala guvernare”. 

„Urmare a mai multor discuții purtate în țară și în străinătate și culminate cu întâlnirile avute duminica trecută. Am decis că voi candida la alegerile prezidențiale din acest an ca independent. Asta, bineînțeles nu fără suportul celor care au fost alături de mine pe parcursul anilor, suportul celor care au rămas dezamăgiți de guvernarea actuală și de ce nu suportul celor care au avut așteptări de la guvernarea anterioară și nu au obținut nimic. Merg independent, dar nu independent de poporul meu, cu sprijinul populației”, a declarat Andrei Năstase în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la Realitatea TV. 

La alegerile parlamentare din februarie 2019, Partidul „Platforma DA”, condus atunci de Vasile Năstase, a participat alături de PAS în cadrul Blocului „ACUM”. După ce au intrat în Parlament, deputații blocului au creat o majoritate parlamentară cu Partidul Socialiștilor, care a pus punct guvernării Partidului Democrat.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...