
Duminică seara, patru soldați israelieni au fost uciși și alți 58 au fost răniți într-un atac cu dronă lansat de Hezbollah asupra unei baze militare din apropierea orașului Binyamina, în centrul Israelului. Acesta este cel mai grav incident pe teritoriul israelian de la atacul Hamas de acum un an, relatează The Times of Israel.
Potrivit armatei, șapte soldați au suferit răni grave, iar 14 au avut răni moderate. Cele mai multe dintre acestea au fost cauzate de șrapnel, însă serviciul de ambulanță a raportat și tratarea a nouă persoane pentru anxietate severă.
Ambulanțele israeliene au clasificat atacul de la Binyamina drept un eveniment cu victime în masă.
Atacul a fost revendicat de Hezbollahul pro-iranian, care a anunțat într-un comunicat că luptătorii săi au lansat „o escadrilă de drone explozive asupra unei tabere de antrenament a brigăzii Golani din Binyamina, la sud de Haifa”.
Gruparea a dedicat atacul liderului său, Hassan Nasrallah, ucis pe 27 septembrie într-un raid israelian în apropiere de Beirut.
Luni, într-un comunicat, Hezbollahul a afirmat că „rezistenţa (..) promite inamicului” că atacul de „la sud de Haifa este doar un preludiu la ceea ce îl aşteaptă dacă decide să continue atacurile sale împotriva poporului nostru”.