VIDEO | Trump pune din nou presiune pe NATO. Rutte încearcă, prin elogii, să reducă tensiunile privind războiul cu Iranul

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a încercat miercuri să calmeze tensiunile cu președintele american Donald Trump, în cadrul unei întâlniri la Casa Albă, folosind o combinație de elogii și argumente prudente pentru a susține că refuzul unor aliați de a sprijini războiul Statelor Unite împotriva Iranului a reprezentat doar „cazuri izolate”.

Vizita șefului NATO la Washington are loc înaintea summitului Alianței din 7-8 iulie, de la Ankara, și urmărește detensionarea relațiilor dintre SUA și aliații europeni, pe fondul conflictului cu Iranul și al amenințărilor Washingtonului privind reducerea prezenței militare americane în Europa.

Donald Trump, critic de lungă durată al NATO, pe care a descris-o în trecut drept „un tigru de hârtie”, s-a declarat nemulțumit de faptul că statele membre nu au susținut campania militară americană în Orientul Mijlociu și nu au contribuit la redeschiderea Strâmtorii Ormuz după atacul americano-israelian asupra Iranului din 28 februarie, care a perturbat una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul petrolului.

În timpul întâlnirii din Biroul Oval, Rutte a prezentat mai multe grafice care ilustrau creșterea cheltuielilor de apărare ale statelor NATO de la primul mandat al lui Trump, început în 2017.

De asemenea, el a subliniat că mii de aeronave americane au decolat de la baze militare din Europa în timpul conflictului cu Iranul, prezentând acest lucru drept dovada sprijinului oferit de aliați. Italia a respins însă ulterior afirmațiile lui Rutte, precizând că Roma a autorizat doar zboruri tehnice și logistice.

„Știu că au existat câteva cazuri izolate care v-au dezamăgit, dar, în general, aliații europeni au fost alături de dumneavoastră”, i-a spus Rutte lui Trump.

Președintele american nu s-a arătat convins și l-a întrerupt în mai multe rânduri pentru a-și exprima dezacordul, deși i-a apreciat activitatea.

„Ați făcut o treabă bună și cred că dacă altcineva ar fi fost în această funcție, probabil nici nu ne-am fi întâlnit astăzi, pentru că am fost dezamăgiți”, a declarat Trump.

De la revenirea sa la Casa Albă anul trecut, unul dintre principalele obiective ale lui Rutte a fost gestionarea relației dificile cu Donald Trump și evitarea transformării disputelor dintre Washington și aliații europeni în crize de durată.

Relațiile dintre Statele Unite și NATO s-au deteriorat în ultimele luni. După ce aliații au refuzat să participe la campania militară împotriva Iranului, lansată de Trump fără consultări prealabile în cadrul Alianței, liderul american a pus sub semnul întrebării angajamentul SUA față de articolul privind apărarea colectivă și a afirmat că ia în calcul retragerea din NATO.

Un alt punct sensibil îl reprezintă presiunile Washingtonului asupra Europei pentru a-și asuma o parte mai mare din responsabilitatea privind propria securitate, administrația americană considerând că există o „dependență nesănătoasă” a Europei de forțele militare americane.

Săptămâna trecută, secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a criticat dur statele pe care le-a acuzat că beneficiază gratuit de protecția SUA și a anunțat o analiză de șase luni privind desfășurarea trupelor americane în Europa, care ar putea duce la reducerea efectivelor.

Această decizie a urmat hotărârii Washingtonului de a diminua capacitățile militare americane puse la dispoziția NATO în eventualitatea unei crize, obligând statele membre să găsească soluții pentru acoperirea acestor lipsuri.

Summitul NATO din 7-8 iulie se desfășoară într-un context fără precedent, mai multe state europene temându-se că Washingtonul ar putea reduce semnificativ implicarea în Alianță sau chiar s-ar putea retrage, ceea ce ar pune sub semnul întrebării viitorul NATO.

După întâlnirea cu Trump, Mark Rutte a declarat că președintele american rămâne „angajat față de NATO”, deși, anterior, liderul republican sugerase că ar putea lipsi de la summit dacă acesta nu ar fi găzduit de președintele turc Recep Tayyip Erdoğan, pe care îl consideră un aliat.

Trump și-a reiterat nemulțumirea față de mai multe state europene, afirmând că a fost dezamăgit în special de Regatul Unit, Italia, Germania și Spania, în timp ce a lăudat Polonia.

La summitul NATO de anul trecut, desfășurat la Haga, liderii Alianței au susținut solicitarea lui Trump privind majorarea cheltuielilor de apărare și s-au angajat să aloce până în 2035 echivalentul a 5% din PIB pentru apărare și domenii conexe. Deși unele state europene au crescut semnificativ aceste bugete, altele au rămas în urmă.

În încercarea de a răspunde criticilor lui Trump, Rutte a evidențiat planurile Germaniei de a-și dubla cheltuielile pentru apărare până în 2029, precum și investițiile suplimentare anunțate de Țările de Jos, Polonia, statele nordice și cele baltice.

„Situația este diferită de la un stat la altul, dar majoritatea au făcut pași importanți, iar Alianța este mult mai puternică datorită acestui om”, a spus Rutte, referindu-se la Donald Trump.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...