
Instituțiile media din R. Moldova trebuie scoase de sub influență politică. Doar atunci jurnaliștii vor putea scrie liber despre corupție și abuz de putere, inclusiv din partea exponenților guvernărilor, fără a fi presați cu demisii sau cu blocaje financiare. Este una dintre opiniile exprimate de reprezentanți ai opoziției, care au făcut un propriu indicator al independenței presei.
Președintele formațiunii „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, are previziuni pesimiste legate de viitorul liber al presei din R. Moldova, mai ales după valurile de închidere nejustificată a unor instituții media.
„Astăzi este Ziua internațională a libertății presei. Ea este un indicator al stării democrației. Pornind de la câtă presă liberă avem în țară, vă invit să răspundeți la întrebarea cât de democratică este acum Moldova. Mă tem că răspunsul ne va dezamăgi. Este trist ce avem acum, când aproape toate televiziunile lucrează pentru un singur partid, cel aflat la guvernare. Ziarele și portalurile de știri independente, fie au fost interzise, fie sunt pe cale de dispariție. Acest lucru îl recunosc și jurnaliștii, chiar dacă se tem să vorbească deschis despre asta. Vom avea motive de a celebra libertatea presei doar atunci când mass-media va fi scoasă de sub influențele politice. Atunci când jurnaliștii vor vorbi liber despre corupție și abuz de putere, fără frica de-ași pierde sursa de existență sau chiar libertatea. Sunt sigur că lucrurile pot și trebuie schimbate în bine”, a declarat Renato Usatîi.
La rândul său, liderul PSD România în Republica Moldova, Iurie Ciocan, condamnă gradul de ipocrizie a reprezentanților guvernării, care, pe de o parte, nu ezită să felicite presa, iar, pe de altă parte, să închidă, fără remușcări, instituții media.
„Să feliciți presa, pe de o parte, iar pe de altă parte s-o reprimi, arată gradul înalt de ipocrizie la care s-a ajuns. Fără îndoială, avem nevoie de presă liberă și independentă. Avem nevoie de ea ca de aer, mai ales acum, pentru că lupta cu propagandă se face cu aceeași armă, adică cu alte informații dar nu cu pumnul în gură. Presa liberă întotdeauna trebuie să fie în opoziție cu puterea politică. (…) În ultima jumătate de an au fost închise 14 televiziuni și posturi de radio într-un mod absolut nedemocratic și netransparent. Nu o spun eu, ci organizațiile de media, care au și condamnat abuzul guvernării. Astăzi, de Ziua libertății presei, aceleași organizații au protestat față de presiunile jurnaliștilor din Rusia. Bine au făcut, doar că despre presiunile la care este supusă presa din R. Moldova au ales să tacă. Asta spune multe despre situația în care ne aflăm. Îi felicit pe jurnaliștii cu adevărat liberi și care au curajul să spună ceea ce alții se tem să pronunțe. Presa liberă este garantul democrației. Respect jurnaliștii care muncesc indiferent de riscuri, pentru a scoate adevărul în față și pentru a informa cetățenii corect, chir dacă cele relatate nu sunt pe placul celor care temporar ocupă cabinetele mari”, a scris Iurie Ciocan pe rețelele sociale.
Cu un scurt mesaj a venit și fostul premier al Republicii Moldova, președintele PDCM, Ion Chicu.
„Sincere felicitări jurnaliștilor onești și curajoși din țară cu ocazia Zilei Mondiale a Libertății Presei. Nu avem libertate a presei în Republica Moldova, dar mai avem încă jurnaliști destoinici, cărora trebuie să le mulțumim și să-i susținem pentru muncă, dedicație și curaj. La mulți ani!”, a scris fostul premier Ion Chicu.