900 de mii de lei în trei zile. Moldovenii continuă să fie lăsați fără bani de escroci  

Poliția a înregistrat, în perioada 19–21 iunie, șapte sesizări privind fraude telefonice, prejudiciul total estimat fiind de aproximativ 900.000 de lei. Dintre acestea, trei fraude au fost comise în perioada menționată, iar celelalte cazuri s-au produs anterior, fiind raportate acum de victime.

În același timp, vigilența cetățenilor a contribuit la prevenirea a 242 de tentative de escrocherie.

Potrivit poliției, analiza cazurilor indică predominanța schemelor de inginerie socială, în care escrocii își asumă identitatea unor instituții și companii cu un nivel ridicat de încredere, precum BNM, Ministerul Finanțelor, Poliția, Moldtelecom și Premier Energy. De asemenea, rămân frecvente fraudele prin intermediul platformelor fictive de investiții.

Analiza cronologică arată că majoritatea cazurilor au loc în zilele lucrătoare. Această tendință sugerează că autorii își sincronizează activitatea cu programul instituțiilor publice, pentru a spori credibilitatea scenariilor folosite.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...