
R. Moldova și Uniunea Europeană au reconfirmat, în cadrul celui de-al doilea Summit Republica Moldova – UE, că viitorul țării este în familia europeană. Reuniunea a avut loc la doar o săptămână după deschiderea negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”.
În declarația comună, adoptată la finalul summitului, liderii europeni au subliniat că Republica Moldova este pregătită să avanseze în procesul de integrare europeană pe baza propriilor merite și au reiterat că „viitorul Moldovei și al cetățenilor săi este în Uniunea Europeană”.
Președintele Maia Sandu a declarat că reformele implementate în ultimii ani produc rezultate concrete și sunt recunoscute la nivel european.
„Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”, a afirmat șefa statului.
Ea a subliniat că țara este pregătită să deschidă toate celelalte grupuri de capitole de negociere și a cerut ca procesul de aderare să fie bazat exclusiv pe merit.
„Este o cursă contra cronometru și intenționăm să o câștigăm. Cerem un singur lucru: un proces bazat pe merit. Suntem pregătiți să deschidem imediat toate celelalte clustere și atât Comisia, cât și Consiliul confirmă că suntem pregătiți”, a spus Maia Sandu.
Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a calificat deschiderea negocierilor drept „o etapă istorică” și o recunoaștere a eforturilor depuse de Republica Moldova în condiții dificile.
„Moldova a demonstrat o reziliență excepțională, determinare și a arătat că aparține familiei noastre europene”, a declarat oficialul european.
Ea a evidențiat faptul că Republica Moldova a realizat deja 93% dintre reformele prevăzute în Planul de Creștere, ceea ce a permis deblocarea a 504 milioane de euro din fondurile europene. Potrivit Ursulei von der Leyen, alte peste 520 de milioane de euro ar putea fi alocate dacă reformele programate pentru 2026 vor fi implementate integral.
Von der Leyen, a anunțat și un nou sprijin pentru securitatea Republicii Moldova.
„Pregătim un nou pachet de sprijin de 120 de milioane de euro pentru 2026, axat exact pe necesitățile voastre de securitate”, a declarat Ursula von der Leyen.
La rândul său, Antonio Costa a felicitat autoritățile de la Chișinău pentru progresul înregistrat și a transmis că Uniunea Europeană va continua să sprijine Republica Moldova pe drumul său european.
„Poporul Moldovei a ales Europa, iar reziliența și angajamentul dumneavoastră dau rezultate. Uniunea Europeană va fi alături de Moldova la fiecare pas al acestui parcurs”, a declarat președintele Consiliului European.
În cadrul summitului au fost semnate și trei acorduri menite să aprofundeze integrarea economică și tehnologică a Republicii Moldova în spațiul european. Compania Gebauer & Griller și Comisia Europeană au semnat o scrisoare de intenție pentru consolidarea legăturilor dintre industria auto moldovenească și cea europeană.
De asemenea, Comisia Europeană și Moldova HiTech Park vor crea un centru de antreprenoriat și cercetare în domeniul tehnologiilor medicale, iar Ministerul Educației și Cercetării a semnat un acord-cadru cu Centrul Comun de Cercetare al Comisiei Europene pentru dezvoltarea cercetării și inovării.
Declarația comună mai prevede continuarea sprijinului european pentru securitatea energetică a Republicii Moldova, integrarea treptată în piața unică europeană, extinderea programelor pentru tineri, consolidarea rezilienței împotriva atacurilor hibride și aprofundarea cooperării în domeniul securității și apărării.