
Trebuie să ieșim din logica stupidă inventată la Chișinău: pro-europeni versus anti-europeni. Transferul ăsta este extrem de toxic, într-adevăr este comod pentru propagandiști și asigură o falsă superioritate morală, însă este demolator pentru societate și anunță un viitor sumbru.
Cam în ce direcție poate merge o societate în care 30-40% dintre cetățeni sunt desemnați drept dușmani ireductibili? Re-educare forțată în lagăre de concentrare? Suspendarea drepturilor politice? Deportări? Care ar fi soluțiile în logica asta?
Băieții și fetele de la Chișinău au o obsesie cu „România trebuie să învețe de la noi”, dar sistemul „pro-europeni versus anti-europeni” este o tâmpenie, nu avem nici un motiv să preluăm aiureala asta.
Autor: George Damian