
Președintele Maia Sandu crede că parcursul european al Republicii Moldova reprezintă continuarea aspirațiilor exprimate de cetățeni în urmă cu 36 de ani, atunci când își declarau suveranitatea față de Uniunea Sovietică. Șefa statului a transmis un mesaj video, cu ocazia Zilei Suveranității, marcată în 23 iunie, în care subliniază că că astăzi moldovenii „își construiesc soarta cu adevărat”.
Maia Sandu spune că, în 23 iunie 1990, moldovenii au făcut un pas decisiv spre desprinderea de regimul sovietic și spre dreptul de a-și decide singuri viitorul și că drumul actual al integrării europene își are originile în deciziile și aspirațiile generațiilor care au susținut afirmarea independenței și suveranității Republicii Moldova la începutul anilor ’90.
„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate, pentru a-și decide singuri soarta. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat”, a declarat Maia Sandu. Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și prin crime suveranitatea Ucrainei”, a spus șefa statului.
Potrivit acesteia, Republica Moldova are obligația de a-și apăra suveranitatea, independența și pacea, iar acest obiectiv poate fi atins prin continuarea procesului de aderare la Uniunea Europeană.
„Avem obligația să păzim, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea. Și facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea. La fel ca părinții și bunicii noștri, acum 36 de ani, să fim uniți, să muncim cu demnitate și curaj pentru a realiza acest proces, programul de integrare europeană a Republicii Moldova”, a mai spus Maia Sandu.