Hotărârea Guvernului privind comasarea Spitalului „Toma Ciorbă” cu Spitalul Dermatologic, atacată la Curtea Constituțională

Decizia Guvernului din luna decembrie 2023 prin care Spitalul de Boli Infecțioase „Toma Ciorba” a fost comasat cu Spitalul Dermatologic de pe strada Costiujeni a fost contestată la Curtea Constituțională. Sesizarea a fost depusă de deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

„Două spitale cu profiluri totalmente diferite, unul de boli infecțioase și altul de boli dermatologice și contagioase, nu pot exista ca o entitate”, se arată în sesizarea parlamentarilor.

Amintim, decizia privind comasarea celor două instituții medicale a fost luată de executiv, la propunerea Ministerului Sănătății, la sfârșitul lunii decembrie 2023, deși a existat un val de critici și proteste din partea colectivelor de angajați.   

Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, declara atunci că edificiul Spitalului „Toma Ciorbă” este vechi și necesită renovări, pe când Spitalul Dermatologie își desfășoară activitatea într-un edificiu care poate fi ajustat la standardele actuale de prestare a serviciilor medicale acordate de ambele instituții.

Decizia a fost luată în pofida protestelor medicilor de la cele două instituții medicale, care și-au exprimat dezacordul față de comasarea spitalelor, invocând mai multe argumente de ordin medical. Unul din ele se referă la faptul că un spital de boli infecțioase nu poate activa în aceeași clădire în care sunt tratați pacienții cu deficiențe imunitare, deoarece ar fi expuși riscurilor de infectare cu boli ușor transmisibile.

Leave a reply

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...