IGSU a trimis patru echipaje la incendiul izbucnit la un camion ce transporta motorină. Pompierii au evitat o explozie

Patru echipaje au fost trimise la incendiul grav de pe drumul Orhei – Bălți, acolo unde un camion cu peste 30 de tone de motorină a fost cuprins de flăcări. IGSU precizează că focul a distrus complet caroseria cisternei, iar încărcătura a fost salvată, fiind evitată o explozie.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 13:16. Din motive care urmează încă să fie stabilite, în timpul deplasării a luat foc cisterna unui autocamion de model DAF CF. La fața locului au intervenit patru echipe de pompieri și salvatori, care au reușit să localizeze incendiul în mai puțin de 35 de minute și să-l lichideze complet la ora 14:07.

În urma incendiului, caroseria cisternei a fost distrusă în totalitate. Totuși, pompierii au reușit să salveze capul tractor și întreaga cantitate de motorină transportată. De asemenea, nu au fost înregistrate scurgeri de combustibil, fiind evitat riscul producerii unui incendiu de proporții sau al unei poluări a mediului.

Amintim că, inițial, Poliția a anunțat că incendiul izbucnit la autocisterna încărcată cu combustibil a dus la blocarea traficului pe drumul național Orhei–Bălți, în apropierea satului Mihailovca. Potrivit oamenilor legii, doi șoferi au ignorat restricțiile impuse pe sectorul afectat și au încercat să traverseze zona acoperită de fum dens. În urma coliziunii dintre cele două automobile, patru persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale. Șoferul autocisternei nu a avut de suferit.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...