
Kremlinul a respins declarațiile președintelui francez Emmanuel Macron, potrivit cărora Statele Unite și-ar fi abandonat rolul de mediator neutru în războiul din Ucraina și ar fi devenit oficial un partener al Kievului.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că președintele Franței „nu poate pretinde rolul de avocat sau purtător de cuvânt al Washingtonului” și a subliniat că Moscova nu a auzit o astfel de poziție exprimată de autoritățile americane.
„Nu am auzit până acum asemenea declarații din partea Statelor Unite”, a spus Peskov.
Oficialul rus a adăugat că Rusia apreciază disponibilitatea administrației americane de a contribui la găsirea unei soluții pașnice pentru conflictul din Ucraina și consideră că Washingtonul nu a renunțat la acest obiectiv.
„Ni se pare că dorința președintelui Donald Trump și a echipei sale de negociere este, în continuare, aceea de a contribui la readucerea procesului de soluționare pe o cale pașnică. Apreciem foarte mult această disponibilitate a Statelor Unite. Cel puțin până acum, nimeni nu a renunțat la această poziție și nimeni nu a infirmat faptul că SUA intenționează să depună în continuare eforturi”, a afirmat Peskov.
Declarațiile Kremlinului vin după ce Emmanuel Macron a susținut, în cadrul summitului franco-italian de la Antibes, că Statele Unite au aprobat pentru prima dată un document comun cu aliații europeni în care nu se mai definesc drept un „mediator neutru”, ci drept un partener al Ucrainei.
Potrivit liderului francez, noul text angajează Washingtonul să susțină suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, să continue asistența militară și energetică pentru Kiev și să mențină sancțiunile împotriva Rusiei.