Ministerul Finanțelor dă înapoi pe subiectul majorării TVA la medicamente: „Dacă nu există dorință, cu siguranță nu vom insista”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a anunțat într-un mesaj video, publicat marți seară pe rețelele sociale, că nu va insista pe aplicarea TVA de 20% la medicamente dacă Ministerul Sănătății nu susține această măsură. 

Declarația vine după ce ministrul Sănătății, Emil Ceban, a criticat dur inițiativa, afirmând că aceasta va genera un val de scumpiri în lanț și că, în consecință, va distruge sistemul medical. 

Andrian Gavriliță a mai precizat că intenția Ministerului Finanțelor nu a fost de a afecta domeniul sănătății sau accesul cetățenilor la medicamente. Potrivit lui, propunerea pornea de la ideea că banii rezultați din eliminarea unor facilități fiscale ar putea fi redirecționați mai eficient către sistemul medical.

„Intenția nu a fost nici pe departe de a face rău domeniului sănătății, dimpotrivă. Am considerat că atunci când se aplică o scutire, banii nu ajung neapărat acolo unde e mai mare nevoie de ei. Urmau să ajungă tot în sănătate. (…) Dacă nu există dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista noi, pentru că în niciun caz nu e intenția de a face rău sau a reduce accesul cetățenilor la medicamente”, a spus Gavriliță.

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...