
În timp ce autoritățile locale sunt supuse presiunilor de optimizare, la nivel central continuă să existe instituții cu atribuții suprapuse, agenții similare, funcții administrative duplicate, diferențe salariale semnificative și cheltuieli publice dificil de justificat.
Reacția aparține Ligii Orașelor și Comunelor (LOC) care a lansat o petiție publică prin care cere Guvernului și Parlamentului să inițieze o reformă administrativă care să înceapă cu administrația publică centrală, și nu doar cu restructurarea administrației locale.
Reprezentanții LOC susțin că Republica Moldova are nevoie de „un stat mai eficient, mai simplu și mai apropiat de cetățeni”, iar procesul de reformă nu trebuie să se limiteze la reducerea numărului de primării, funcționari locali sau instituții din teritoriu.
În acest context, LOC solicită adoptarea unui Plan național de reformă a administrației centrale, bazat pe audit, transparență, responsabilitate și eficiență.
„De această dată, reforma trebuie să înceapă de sus. Guvernul nu poate cere primăriilor să se „optimizeze” , iar agenților economici și cetățenilor să plătească taxe și impozite mai mari, în timp ce administrația centrală rămâne supradimensionată, costisitoare și plină de structuri care se suprapun”, se arată în textul petiției.
Astfel, Liga Orașelor și Comunelor îi îndeamnă pe cetățeni să semneze petiția în sprijinul unei administrații publice „eficiente, echitabile și responsabile”.