
Circulația trenurilor a fost afectată marți seară pe întreg teritoriul Germaniei din cauza unei defecțiuni apărute în infrastructura feroviară, a confirmat operatorul național Deutsche Bahn pentru agenția dpa.
Potrivit informațiilor disponibile, problema a apărut în sistemul digital de comunicații radio feroviare GSM-R, esențial pentru coordonarea și siguranța traficului pe calea ferată. Echipele tehnice lucrează în regim de urgență pentru identificarea și remedierea defecțiunii.
„În acest moment încercăm să aducem trenurile în stații, astfel încât pasagerii să poată coborî. După aceea va trebui să eliminăm problema, a cărei natură exactă nu este încă cunoscută”, a declarat pentru Bild directorul general al companiei feroviare, Evelyn Palla.
Perturbările au afectat traficul feroviar la nivel național, inclusiv trenurile de mare viteză pe distanțe lungi și serviciile regionale și suburbane. Au fost oprite inclusiv trenurile urbane S-Bahn din Berlin și München.
Pana a provocat perturbări în întreaga țară, iar numeroși pasageri au rămas blocați în gări, unde s-au format cozi la ghișeele de informații, în încercarea de a găsi alternative de transport.
La aproximativ o oră și jumătate după anunțarea incidentului, Deutsche Bahn a transmis că a identificat cauza defecțiunii, fără a oferi detalii, și că echipele tehnice lucrează pentru remedierea problemei.
Rețeaua de trenuri de navetiști din Berlin a anunțat că serviciile au fost reluate, însă cu întârzieri și anulări, în timp ce operatorul regional DB Regio Mitte a avertizat că perturbările vor continua cel puțin până miercuri dimineață.
Potrivit unor surse din domeniul securității citate de Bild, una dintre ipotezele analizate este că defecțiunea ar fi fost provocată de o actualizare software. Deocamdată, operatorul feroviar nu a confirmat această informație.