
Guvernul PAS, condus de Dorin Recean, este implicat într-un nou scandal privind remunerarea funcționarilor, în special a celor cu funcții de conducere, care a adus un nou val de critici. „Sporuri stupide și nejusitificate”, „Uitați de nevoile oamenilor și vă răsplătiți propriul aparat”, „Ai votat, îmi pare bine, acum iernează dacă poți”. Sunt câteva dintre reacțiile politicienilor, societății civile, ale foștilor demnitari și juriști făcute după anunțul erxecutivului privind alocarea a 36 de milioane de lei drept sporuri salariale pentru funcționarii „care au contribuit la realizarea sarcinilor de implementare a cerințelor de aderare la Uniunea Europeană”.
„36 de milioane de lei a alocat Guvernul pentru noi sporuri salariale la 1056 de funcționari. Paradoxul este că 606 persoane din lista prezentată sunt șefi și șefuleți care vor primi salarii majorate. Atenție: Suma de 36 de milioane de lei este alocată nici măcar pentru un an, ci pentru 6 luni. În contextul în care toți experții vorbesc despre faptul că avem mari restanțe în procesul negocierilor privind aderarea la Uniunea Europeană. Asta în timp ce salariile medicilor, profesorilor, asistenților sociali, polițiștilor și multor altor categorii de angajați din țara noastră care muncesc și se dedică, lasă de dorit”, susține primarul Capitalei, Ion Ceban, printre primii care au venit cu critici.
Ion Ceban a declarat că va veni cu o inițiativă legislativă pentru ca medicii și pedagogii să beneficieze de statut de funcționari publici.
Fostul ministru al Justiției și consilier prezidențial, Ion Păduraru, susține că sporul salarial pentru implicarea în procesul de integrarea europeană pentru funcționari și demnitari, votat recent de Guvern, este un exemplu de neînțelegere crasă a statutului acestor categorii de lucrători ai statului.
„De parcă, dacă nu ar fi fost acest spor, acești funcționari/demnitari, care au depus jurământ la intrarea în funcții, ar fi lucrat împotriva integrării europene. Eu cred ca acest spor salarial este un instrument discriminatoriu. Pentru cei care nu cunosc, dar și pentru Guvern, ar trebui să știm că legea deja, de ani buni, prevede sporuri salariale pentru funcționarii publici pentru performanță. Poate ar fi fost mai bine să revedeți doar criteriile de performanță, adică, să introducem aspecte de implicare în integrarea europeană, dar nu să inventați sporuri stupide?”, a scris Ion Păduraru pe rețelele sociale.
Iar Partidul Național Moldovenesc susține că Guvernarea PAS ignoră în mod deschis semnalul puternic de nemulțumire transmis de cetățeni în recentele alegeri.
„În loc să-și ajusteze prioritățile pentru a răspunde la nevoile reale ale populației, Guvernul persistă în decizii care favorizează exclusiv propriul aparat administrativ. PNM consideră că aceste 36 de milioane de lei ar trebui direcționate către nevoile reale ale oamenilor, nu pentru a răsplăti elita birocratică. Aderarea la Uniunea Europeană nu trebuie să devină un pretext pentru privilegii, ci un angajament autentic față de cetățeni și bunăstarea lor”, se arată într-un mesaj al PNM.
Iar juristul Ion Dron a avut un mesaj mai dur, declarând că gestul este unul nejusiticat moral în prag de iarnă.
„Nu au apucat bine să-și strângă instrumentele cei cu fanfara după alegerile prezidențiale, că Guvernul ticolășit al Maiei Sandu în frunte cu Dorin Recean și-a mai tras din buget 36 de milioane de lei ca și cheltuieli. Nu pentru compensații la facturi, în ajun de iarnă, dar pentru salariul numit spor UE. E ca și în fabula lui Donici „Greierul și furnica”: Ai votat, îmi pare bine, acum iernează dacă poți”, se arată în mesajul lui Ion Dron.