Maia Sandu explică necesitatea majorării salariilor demnitarilor: „Astăzi, un șef de direcție are salariul mai mare decât președintele țării”

Președintel Republicii Moldova, Maia Sandu, susține că noua lege a salarizării în sectorul public, care presupune majorări cu peste 200% în cazul demnitarilor de rang înalt, are menirea de a respecta ierarhia în raport cu alți funcționari de stat. Potrivit șfei statului, actualul sistem conține dezechilibre care trebuie corectate.

„Este o nouă lege a salarizării. A lucrat o echipă de experți, cu sprijinul Băncii Mondiale, care a făcut evaluarea tuturor funcțiilor din sectorul public. Acum există o structură ierarhică a salarizării pe care au propus-o acești experți și pe care Ministerul Finanțelor o discută. Evident că se negociază, pentru că fiecare sector își dorește salarii mai mari. Da, în această propunere sunt ajustate și salariile primelor persoane în stat”, a declarat Maia Sandu, la emisiunea „În Profunzime” de la Pro TV Chișinău.

Șefa statului a argumentat că, în prezent, unele funcții de conducere din administrația publică sunt remunerate mai bine decât cele mai înalte funcții în stat.

„Astăzi, un șef de direcție dintr-o instituție are un salariu mai mare decât președintele țării, decât președintele Parlamentului sau decât prim-ministrul. Nu cred că este o situație corectă. Aceasta a fost propunerea experților privind ierarhia salarizării. Acum au loc consultări, iar Ministerul Finanțelor va veni cu forma finală după încheierea acestora”, a spus Maia Sandu.

Ea a ținut să precizeze că ierarhia propusă de experții Băncii Mondiale a fost construită în funcție de complexitatea, responsabilitatea și competențele necesare fiecărei funcții. De asemenea, spune că, în cazul medicilor, profesorilor sau polițiștilor, este vorba despre sectoare cu foarte mulți angajați, prin urmare, o creștere substanțială nu este astăzi posibilă.

„Au fost angajați experți de Banca Mondială care au analizat funcție cu funcție: gradul de complexitate al muncii, nivelul de responsabilitate și competențele necesare. În baza acestor criterii, au propus ierarhia salarizării. Sigur că există discuții, pentru că fiecare ministru își dorește salarii mai mari pentru domeniul pe care îl gestionează. În cazul domeniilor foarte mari, cum sunt educația sau Ministerul Afacerilor Interne, unde sunt foarte mulți angajați, este mult mai dificil, deoarece sunt necesare sume de ordinul miliardelor de lei. Încercăm însă și sperăm să avem o creștere bună a salariilor pentru toată lumea”, a conchis Maia Sandu.

Citește și 👇

Loading Next Post...
Urmărește-ne
Search
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...