
Să ajungi într-un stat cu pretenții democratice și europene să rămâi șocat că un ministru o ia pe contrasens și face praf așa-numita reformă fiscală, promovată de Guvernul din care face parte, înseamnă că suntem mai rău decât am fost vreodată. Dar nu-i bai, noi cu răul suntem obișnuiți. Are grijă clasa conducătoare să ne obișnuiască.
Așadar, Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a zis-o tranșant: reforma fiscală va distruge sistemul medical. Nu știu dacă a făcut-o din porniri nobile sau i s-a permis s-o facă, cert e că această ieșire are loc în contextul unor metamorfoze aproape insesizabile la prima vedere, dar care prind tot mai mult contur. Mai ales că în subsol e clocot mare și pe mai multe fronturi, taberele au fost împărțite, iar cuțitele se ascut cu nesaț, mai ales după recentul congres al PAS, unde Igor Grosu a câștigat detașat în cursa la care a participat doar el și propriul său ego.
Dar să revenim la reforma fiscală. Bruma de experți în care mai poți avea încredere au spus-o de la început că uniformizarea TVA va duce la o catastrofă economică. Și unii politiceni din opoziție, pe care poți să-i suspectezi de orice, numai nu de incompetență, au dat de pământ cu politica bugetar-fiscală promovată de Ministerul Finanțelor. La ei se adaugă cei din mediul de afaceri, care înjură și se tem că adevărata criză abia începe.
Așadar, „răzvrătirea” ministrului Sănătății ar putea fi doar începutul, iar avantajul acestei ieșiri e că ar putea declanșa un val de sinceritate și în Guvern, și în partidul unic, și pe scena politică, și în mediul de afaceri. Aaa, da, și în presa și influensărimea de partid, dar acolo sinceritatea e cu permisiune de fiecare dată. Așa că dacă vedeți vreun cap că stă să iasă din televizor și face spume la gură, să știți că are învoire de la stăpânire.
Cu un nivel alarmant de depopulare, în condițiile unei migrații excesive, cu o agricultură în moarte clinică, invadați de importuri și rămași fără forță de muncă, această reformă nu are cum să redreseze situația economică.
Iar dacă arhitecții majorării TVA vă spun că aceste măsuri nu vor duce la scumpiri și că totul se face spre binele comun, să știți că vă mint, ori nu vă spun adevărul până la capăt.
Așadar, primul aviz, cel de la Sănătate, e negativ, să vedem ce vor face ceilalți miniștri, care știu prea bine că n-au cum să dea undă verde acestor măsuri. Mulți încă se tem, iar declarația de ieri a lui Ceban ar putea să le dea aripi. Sper. Dar dacă vor alege să tacă și să înghită, așa cum ai făcut-o de multe ori, trebuie să fie conștienți că se vor face direct responsabili de ceea ce va urma.
Acum este momentul să vedem dacă în Guvern sunt și oameni cu discernământ sau niște simpli executanți, care, de dragul funcției, sunt gata să execute orice ordin pentru a-și păstra privilegiile.