
Șoferul care a ucis doi polițiști la Grigorăuca, raionul Sângerei, a fost plasat în arest la domiciliu. Judecătorii nu au dat curs demersului procurorilor, care au cerut 30 de zile de arest în izolator pentru bărbatul în vârstă de 51 de ani.
Potrivit Procuraturii Generale, pe caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce un mijloc de transport.
Amintim că, marți, doi polițiști, de 25 și de 29 de ani, au fost loviți de un vehicul în timp ce se aflau alături de mașina de patrulare. Gravul accidentul a avut loc în satul Grigorăuca din raionul Sângerei. Inspectorii Mihail Chiriac și Nicolae Dragan au fost transportați în stare gravă la spital. La scurt timp, polițiștii au decedat din cauza traumatismelor.
Potrivit șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, șoferul care a produs accidentul ar fi adormit la volan.